UYGULAMALI PROJEKTİF TESTLER EĞİTİMİ ( CAT-TAT-FAT )

EĞİTİM HAKKINDA

Projektif testler eğitimi diğer adıyla CAT-TAT-FAT testleri ile , çocuk ve gencin “iç dünyası” hakkında ipuçları toplamayı uygulamalı olarak öğreniriz. Bu testler, çocuk ve gencin kendini nasıl algıladığı, duyguları, ailesi ve çevresi hakkındaki görüşleri ile ilgili bilgi verir. Bu bilgileri toplamak amacıyla değişik türde testler uygulanır.

CAT testi ile çocuğun bireysel dinamikleri görülebilirken, TAT testi ile kişiler arası ilişki dinamiklerini anlayabilir, FAT testi ile de çocuğun aile içindeki yeri ve aile ile olan ilişkilerini elde ederiz.

Projektif testlerde çocuktan yapması istenen şeyler, belli bir konuda resim çizmesi, bazı yarım bırakılmış öyküleri tamamlaması, belli resimlere uygun öyküler anlatması ya da, verilen belli figürlerle çeşitli şeyler oluşturması, yaratmasıdır.

Projektif testlerde “doğru-yanlış” yoktur, danışanın yaptığı her şey geçerlidir. Bu değerlendirmelerin ana çıkış noktası, yapılandırılmış sorular sorulmadığı için birey zihnindeki oluşumlarla ve duygularının onu yönlendirdiği şekilde hareket etmek durumundadır; yani içindekileri çalışmasına yansıtır.

Projektif testler eğitimi ile uzman bu çalışmalara yansıyan bilgileri, çeşitli ölçütlere göre değerlendirebilir seviyeye gelir.

Cat, Tat, Fat testleri eğitimini aldığınızda Beier cümle tamamlama testi eğitimi ve Rotter cümle tamamlama testi eğitimini de almış olacaksınız. Program aşağıda belirtilmiştir.

 • EĞİTİM PROGRAMI
 • %40 İndirim
  per 990TL yerine 590TL
 • EĞİTİM SÜRESİ: 2 GÜN 14 SAAT. 
 • EĞİTİM ÜCRETİNE MATERYALLER DAHİLDİR.
 • İLK GÜNÜN SONUNDA EĞİTİMDEN MEMNUN KALMAYANLARA ÜCRETİ İADE EDİLİR.
 • KESİN KAYIT EĞİTİM ÜCRETİNİN ÖDENMESİYLE GERÇEKLEŞECEKTİR. 
 • KONTENJAN SINIRLI OLDUĞU İÇİN ÜCRET ÖDEME SIRASINA GÖRE KESİN KAYIT YAPILMAKTADIR.
 • EĞİTİME 7 GÜN KALA YAPILAN İPTAL VE ERTELEMELERDE EĞİTİM ÜCRETİNİN YÜZDE 15'İ KADAR KESİNTİ UYGULANMAKTADIR.
 • İNDİRİMLİ FİYATLARIMIZ BU YIL DA DEVAM EDİYOR.
 • EĞİTİM ÜCRETİ 990 TL YERİNE 590 TL + KDV. 
 • 3-5 KİŞİLİK GRUPLARDA % 5
 • 6-10 KİŞİLİK GRUPLARDA % 10
 • 11 KİŞİ ÜSTÜ GRUPLARDA % 20 İNDİRİM UYGULANIR.

İÇERİK

Projektif Testler Eğitiminde İşlenecek Testler:

T.A.T. 30 tane resim kartından oluşmaktadır. Resimler uyarıcı olarak kişide düşünmeyi canlandırabileceği kişiler arası ilişkileri kendine özgü biçimde alabileceği içerikte hazırlanmıştır. Resimler somut ve ayrıntıyı gösterecek şekilde değil, hayal gücünü harekete geçirebilecek şekilde silik, kapalı ve sembolik olarak hazırlanmıştır. T.A.T. çocuklar, gençler ve yetişkinlerin komplekslerini, heyecanlarını, duygularını ve önemli ihtiyaçlarını açığa çıkarmak için uygulanmaktadır.

Çocuklar için algı testi, çocuklar için uygulanan sözel bir testtir. Bireysel olarak uygulanır. 3-10 yaş çocuklarına uygulanır. Zaman sınırlaması yoktur. Projektif yaklaşımlı olan test, hayvanlarla ilgili düzenlenmiş 10 resimden oluşmaktadır.

Lydia Jackson(1972) tarafından hazırlanmış olan bu test, çocuğun aile içindeki yerini belirleyen, deneğin ailesi ile kurmuş olduğu ilişkiler hakkında bilgi veren bir testtir. Psikolojik araştırma, teşhis ve tedavide kullanılan pratik bir testtir ve ayni zamanda annesi çalışan çocukların duygusal gelişiminin incelenmesinde kullanılmaktadır. F.A.T. testi çocuğun ailesine karsı tutumunu, aile bireylerinin çocuğa karsı tavırları, deneğin ailevi ve duygusal sorunları hakkında ipuçları vermek amacıyla uygulanır.

Yansıtma tekniklerinden olan bu test, geniş kullanım alanına sahiptir. Bireylerin ve grupların tutum ve duygularının incelenmesinde yararlanıldığı gibi, klinik çalışmalarda da kullanılmaktadır. Bu testle okul, işyeri gibi ortamlarda sıklıkla rastlanılan sorunlarda tespit edilmektedir. Testin A ve B formu vardır. A formu, 8 ile 16 yaşlar arasındaki çocuklara uygulanmaktadır. B formu ise, daha yukarıdaki yaşlara özgü bir testtir. A formunda 56; B formunda da 67 eksik cümle vardır.

Yarım bırakılan 40 cümle başlangıcından oluşan yarı projektif bir testidir. Uygulama süresi oldukça kısa olup, 30-40 dakikadır. Bu test ile uyum sorunları olan öğrencilerin ilk kaba ayırımı yapılarak, bunlara daha sonra diğer bazı testlerin uygulanması düşünülebilir. Ayrıca daha sonra bu öğrencilerin psikolojik danışmaya başvuranlara yapılacak olan ilk görüşmenin içeriğini belirlemede bu testten yararlanılabilir.

Projektif Testler Eğitimi Katılımcı Yorumları

Elif Melisa TÜRKMEN

Ege Üniversitesi/Psikoloji

Yaptığım araştırmalar sonucu Bilgelik Enstitüsü'nün güvenilir bir kurum olduğunu gördüm. Eğitimlerde bolca uygulama yapılması, örnek vakalar ve yeterli döküman paylaşımı, hocalarla rahat iletişim beni gerçekten çok memnun etti.

Erhan Taş

Rehber Öğretmen

Alanımla ilgili bilgi düzeyimi ilerletmek için bu eğitime katıldım. Tüm psikolojik test eğitimlerini Bilgelik'ten aldım. Eğitimcilerin tecrübesi, bilgiyi aktarma yetenekleri, yaklaşımları beni son derece memnun etti.

EĞİTMEN

YRD DOÇ DR MEHMET ASLAN

İstanbul Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden mezun olan Dr. Mehmet Aslan yüksek lisansını Gaziantep Üniversitesi’nde ”Psikolojik Danışmanların Kariyer Hedeflerinin İncelenmesi” teziyle tamamlamıştır. Doktora aşamasında Prof. Dr. Şahin Kesici ile çalışan Aslan, Selçuk Üniversitesi’nde ”Üniversite Öğrencilerinde Erken Dönem Uyumsuz Şemaların Suçluluk, Utanç Ve Affetmeyi Yordaması” isimli teziyle doktorasını tamamlamıştır. Halen Adakent Üniversitesi (Girne – KKTC) Psikoloji Bölümünde görevlidir. (Özgeçmiş Detayı İçin Tıklayın)

VERİLECEK BELGE

Bilişsel Davranışçı Terapistler Derneği Onaylı Bilgelik Enstitüsü Projektif Testler Uygulayıcı Sertifikası

PROJEKTİF TESTLER EĞİTİMİ TARİHLERİ

Gelecek etkinlik yok.

KİMLER KATILABİLİR

Psikoloji bölümü öğrenci ve mezunları

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü öğrenci ve mezunları

Psikoloji ve ilgili alanlarda yüksek lisans yapmış olanlar

Aile Danışmanlığı sertifikası olanlar

Psikiyatrlar

Psikiyatri Hemşireleri

Aile Danışmanlığı Sertifikası olanlar

Sosyal Hizmet Uzmanlar

4 Yıllık çocuk gelişimi, okul öncesi bölümü son sınıf öğrenci ve mezunları

TOP